Mrfrog – zdrowie inaczej

W stylu żaby ku zdrowiu…

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważną rolę odgrywają w naszym organizmie witaminy i minerały. Co to jest niedobór witamin i jak sobie z nim radzić?

Niedobór witamin jest spowodowany albo za małą ich ilością w pożywieniu, albo zaburzeniami we wchłanianiu danej witaminy w naszym przewodzie pokarmowym. Powodem niedoboru może być również zwiększone zapotrzebowanie na niektóre witaminy w czasie trwania choroby.

Brak każdej witaminy w naszym organizmie uwidacznia się poprzez objawy kliniczne. Każda witamina odpowiedzialna jest za co innego w organizmie, lub działa synergicznie z inną, a więc objawy braku witamin analogicznie różnią się od siebie w zależności od brak danej witaminy.

Całkowity brak witaminy w organizmie nazywa się awitaminozą, a jej częściowy niedobór – hipowitaminozą. W obecnym czasie rzadko spotyka się awitaminozę, jednak hipowitaminoza jest już częstym zjawiskiem.

Jak ważne są dla nas witaminy – przykład witaminy C:

A więc niech to będzie witamina C (chyba najbardziej znana społeczeństwu). Zapotrzebowanie na witaminę C u niemowląt wynosi dziennie od 5-6mg na 1 kilogram wagi ciała, wraz z wiekiem zapotrzebowanie maleje jednak nie znacząco. Witamina C – jej zapotrzebowanie wzrasta w czasie trwania choroby, podwyższonej temperatury, ciąży, czy karmienia piersią. Łatwo licząc wiemy już, że dorosła osoba powinna dostarczać minimum 100mg witaminy C, przy zdrowym trybie życia. Biorąc pod uwagę stres, czynniki środowiskowe, palenie papierosów i inne substancje wpływające na nasze zdrowie wiemy, że dzienna dawka witaminy C powinna być znacznie większa niż zalecana. Niedobór witaminy C powoduje szkorbut, lub gnilec.

Jak można przeciwdziałać niedoborowi witamin:

Odpowiednia dieta jest kluczem do sukcesu – kluczem do zdrowia. Powinna ona wyglądać na diecie obfitującej w świeże owoce i jarzyny. Nie każdy jednak jest w stanie codziennie prawidłowo się odżywiać. Praca, dzieci i inne obowiązki, niestety coraz częściej wpływają negatywnie na nasze odżywianie. Dlatego ważną role spełniają naturalne suplementy diety np. firmy calivita, które zastępują braki witaminowe z pożywienia.

 

One thought on “Niedobory witamin

Dodaj komentarz