Mrfrog – zdrowie inaczej

W stylu żaby ku zdrowiu…

Notatnik, jak również pamięć jest to zapis przeżytych doświadczeń, lub nadchodzących planów. Pamięć jest notatnikiem wewnątrz nas znajdujący się w ośrodkowym układzie nerwowym.

Rozróżniamy dwie formy pamięci:

  1. Pamięć świeża, która polega na wielokrotnym uruchomieniu fal elektrycznych, krążących po sieciach neuronowych. Fale te mogą zostać zapomniane, bądź zostać utrwalone w pamięci trwałej.
  2. Pamięć trwała jest to pamięć, która „magazynuje się” w obrębie ośrodkowego układu nerwowego jako mikrocząsteczki, gdzie sposób przechowywania, jest podobny do magazynowania informacji genetycznych.

Istnieje wiele sposobów „ćwiczeniapamięci. Im częściej pamięć będzie używana tym lepiej dla nas, naszej koncentracji i po części dla naszych współpracowników. Aby informację z pamięci świeżej, „skopiować” i „wkleić” do pamięci trwałej należy daną informację przyswajać od kliku do kilkunastu razy. Przetoczę tu przykład, „buszu”, który na poczatku jest w naszej głowie, a im częściej będą przechodzić przez ten „busz” impulsy nerwowe tym większe prawdopodobieństwo, że powstanie tam ścieżka, potem droga i autostrada na końcu. Ten przykład obrazuje nam, że aby mięć „autostradę informacji w głowie” należy często ćwiczyć pamięć.

Wiele z nas uważa, że kawa jest dobra na pamięć. Osobiście uważam, że po części mają rację, a po części nie. Otóż kawa ma to do siebie, że zawarta w niej kofeina „daje kopa” na początku i przez pół godziny jesteśmy w stanie się skupić i dużo zapamiętać. Druga strona medalu jest taka, że wypłukuje ona witaminy, jest przez to moczopędna, a potem następuje spadek koncentracji poniżej pierwotnego poziomu.

Sposobem na pamięć, jest jak już wspomniałem wiele, można czytać książki, uczyć się, czy nawet rozmawiać na różne tematy poszerzając horyzonty. Z czasem pamięć poprawia się. Nie wolno jednak zapomnieć o dostarczaniu składników mineralnych i witaminowych takich jak witamina c, selen, cynk czy witamina E, które pomagają w procesie „ćwiczenia” pamięci. Dobrą firmą na rynku, oferującą tylko naturalne preparaty jest firma calivita. Polecany sklep calivita, gdzie szybko i sprawnie wychodzą paczki to – www.zdrowoisportowo.pl

Dodaj komentarz